تربیت مدنی از دیدگاه اسلام: رویکردی به پرورش سیاسی

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسنده

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز

چکیده

تعلیم و تربیت به سبب کارکردهای گوناگون علمی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، همواره به عنوان موضوعی مهم و ابزاری کارآمد برای رشد و توسعه همه‌جانبه ملت‌ها در نظر گرفته شده است. یکی از کارکردهای مهم این نهاد، تربیت مدنی است که هدف آن آماده‌سازی فراگیران برای مشارکت در تحولات اجتماعی است. یکی از مقوله‌های تربیت مدنی، پرورش سیاسی است که هدف آن جامعه‌پذیری سیاسی، آماده‌سازی فراگیران برای مشارکت سیاسی، و انتقال ارزش‌ها، نگرش‌ها و رفتارهای سیاسی به نسل نو است.
اسلام به عنوان یک مکتب فکری دارای رهنمودها و دلالت‌هایی برای تربیت مدنی و سیاسی است. این مقاله درصدد است ابعاد گوناگون پرورش مدنی - سیاسی را از دیدگاه اسلام بررسی و رهنمودهایی علمی و عملی در این رابطه ارائه کند.
 

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

Civil Education from the Islamic Perspective and Attitute toward Political Education

نویسنده [English]

  • . Marzouqi
چکیده [English]

since the Education has got different functions in scientific, economic, cultural and social areas, it is considered as an important subject and applicable solution for multilateral development of nations. An important function of  education is "Civil Education" which aims preparing the learners to participate in social changes.
One of the subject of civil education is political education which targets political socialization, preparing the learners for political participation,  transferring the political values, norms, attitudes and behaviour to the new generation

کلیدواژه‌ها [English]

  • political education
  • Civil education
  • Islamic education