آموزش جنسی به کودک و نوجوان از دیدگاه اسلامی و مطالعات روان‌شناختی

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسندگان

1 عضو هیئت علمی دانشگاه قم

2 عضو هیئت علمی دانشگاه تهران

3 دانشجوی دوره‌ی دکتری روان‌شناسی و آموزش کودکان استثنایی دانشگاه تهران

چکیده

آموزش جنسی یکی از موضوع‌های مهم در حوزه‌ی تربیت است و در چگونگی شکل‌گیری شخصیت انسان نقش مهمی داشته، بر افکار، عواطف و رفتارهای انسان تأثیرگذار است. با وجود اهمیت این موضوع، به ویژه در کشور ما، برنامه‌های آموزشی مدون و مناسبی در این زمینه وجود ندارد و اغلب نوجوانان آگاهی‌های جنسی را از منابع نامناسب و با روش‌های نادرست کسب کرده، اطلاعات کافی درباره‌ی این موضوع ندارند. در کشورهای غربی نیز با وجود آموزش‌های جنسی متنوع به نظر می‌رسد که هنوز، بسیاری از نوجوانان فاقد آگاهی‌های لازم در این زمینه‌اند.
هدف مقاله‌ی حاضر بررسی اهداف، اصول، محتوا، شیوه‌ها و فواید آموزش‌های مناسب جنسی در فرهنگ اسلام و تحقیقات روان‌شناختی است. در این مقاله، با بررسی متون اسلامی و پیشینه‌ی مطالعات روان‌شناختی، اهمیت و ضرورت آموزش‌های جنسی، روش‌ها و منابع مناسب آن و پیشگیری از انحرافات جنسی بررسی و در پایان، به نتیجه‌گیری درباره‌ی آموزش‌های جنسی پرداخته شده است.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

Sexual Education of Children and Adolescents based on Islamic View and Psychological Studies

نویسندگان [English]

  • Ali‌ Naghi Faghihi 1
  • Mohsen Shokoohi-Yekta 2
  • Akram Parand 3
1 Assistant professor, Qom University
2 Assisstant Professor, University of Tehran
3 PhD Student of Exceptional Children Psychology, University of Tehran
چکیده [English]

Sexual education is one of the main topics in the field of education, which plays an important role in the formation of human's personality and affects human's thoughts, feelings, and behaviors. In spite of its importance, there are no suitable written educational programs related to sexual education in Iran. Consequently, the present article aims to study purposes, principles, content, methods and utilities of suitable sexual education based on Islamic culture and psychological surveys. To do this, a review of Islamic and psychological literature is done. Finally, some discussions and conclusions concerning sexual education are offered.

کلیدواژه‌ها [English]

  • sexual education
  • sexual training
  • sexual deviations